Публікуємо звіт Громадської організації “Лабораторія змін” станом на 01 липня 2023 року.
Одним із напрямків діяльності Організації є сприяння розвитку громадянського суспільства, підвищення активності громадян та інклюзії. Під інклюзією ми розуміємо включення до активного суспільного життя представників уразливих верств населення: осіб з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб, представників різних гендерних груп, молоді і осіб похилого віку. Тому проекти, які реалізовує наша організація здебільшого стосуються впровадження соціальної інклюзії через мистецтво.
До 2022 року наша організація та її члени активно працювали в різних проектах як у партнерстві, так і були авторами та членами команд проектів.
Так, у 2020 році члени організації були авторами проекту та у партнерстві з іншими організаціями реалізували важливий для міста проект – «Створення інклюзивного хабу» за підтримки Українського культурного фонду. Метою проекту було розширити доступ до культурного та суспільного життя та створити можливості для особистісного культурного розвитку особам з інвалідністю шляхом облаштування та наповнення інклюзивного ХАБу у місті Луцьку, як майданчика для мистецької та культурної комунікації та згуртування, реалізації творчих інклюзивних проектів, взаємодію через творчість. В рамках проекту було облаштовано приміщення для хабу в Волинському національному університеті ім.Лесі Українки, наповнено його методичними матеріалами та проведено ряд освітніх заходів (тренінги, воркшопи), що сприяють підвищенню рівня кваліфікації спеціалістів, що працюють з інклюзивною аудиторією.
ХАБ був задуманий як майданчик для впровадження успішних інклюзивних практик (закордонних та українських) в освітньо-мистецьке професійне середовище та реалізації особами з інвалідністю їхніх культурних прав. І він дійсно таким став. Протягом 2020-2021 року було організовано чимало проектів та заходів, найважливіші з яких є:
- «Інклюзивні мистецькі вікенди «Простір дії»» (2020 рік). Понад 50 осіб з інвалідністю та без протягом літа мали змогу спільно навчатися театральному, музичному мистецтву та створювали інклюзивні вистави, показуючи їх широкій аудиторії.
- «Інклюзивні мистецькі практики» (2021 рік, за підтримки фонду BEARR). В рамках проекту було проведено навчання для спеціалістів, що працюють з людьми з інвалідністю, протягом якого іноземні спеціалісти ділилися власним досвідом та дієвими практиками інтеграції людей з інвалідністю за допомогою музики, театру, творчості. Також був проведений табір для дітей та молоді з інвалідністю та без, результатом якого став неймовірний перфоманс. Ми бачили, як молоді люди з інвалідністю розкриваються, розвиваються, а люди без інвалідності долають свої стереотипи.
- «Орф-підхід для людей з інвалідністю. Теорія і практика» (2021 рік, за підтримки Українського культурного фонду). В рамках проекту було створено дистанційний освітній курс «Використання Орф-підходу в роботі з людьми з інвалідністю» для підвищення освітньо-мистецьких компетенцій професійного середовища для роботи з інклюзивними аудиторіями. Даний курс і досі користується попитом серед спеціалістів, що спрацюють з людьми з інвалідністю та знаходиться у вільному доступі. По завершенню проекту почали діяти постійні орф-заняття для дітей з інвалідністю, які проходять і по сьогодні.
- «Орф підхід та інклюзія» (2021 рік). В рамках проекту було доповнено попередній освітній курс блоком «Театральне мистецтво та інклюзія».
- “Інклюзивна Арт резиденція “Інклюзивний хаб у Луцьку” (2021-2022рр. за підтримки Стабілізаційного фонду культури та освіти 2022 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Гете Інституту).
В рамках багатьох із перелічених проектів ми проводимо також навчання для волонтерів, де даємо знання та практичні вміння працювати з інклюзивною аудиторією, комунікувати з людьми з інвалідністю, вчимо толерантності та створенню інклюзивного середовища навколо себе. Таких навчань було проведено понад 10 для більше 100 волонтерів.
З початком повномасштабної війни ще однією цільовою аудиторією нашої організації стали ВПО – діти та дорослі, а також жінки, чоловіки яких служать у ЗСУ. Ми проводили підтримуючі арт терапевтичні та психологічні заняття для жінок (понад 20 занять у 2022 році), чоловіки яких боронять Україну, долучалися до благодійних заходів. Протягом літа проводили музично терапевтичні заняття для дітей у інтеграційному просторі «Діти слухають казки».
Від початку 2023 року ГО «Лабораторія змін» почала реалізовувати ряд проектів, що тривають досі:
- Індивідуальний грант (Goethe-Institut), завдяки якому членкиня організація, координатора проектів мала змогу взяти участь у Літньому курсі у Орф Інституті в м. Зальцбург (Австрія). Це щорічна подія, в якій беруть участь професійні музиканти-педагоги з усього світу (цього разу це були представники 30 країн світу – не тільки європейські країни, а навіть Австралія і Корея). Це майданчик для навчання, обміну досвідом та налагодження професійних зв’язків. Оскільки я працюю із дітьми /людьми з інвадіністю із використанням Орф підходу, така поїздка була надзвичайно корисною для мого професійного зростання. Я мала можливість поспілкуватись з колегами, відвідати воркшопи та майстер класи таких відомих музичних педагогів: Ari Glade, Andrea Ostertag, Lenka Pospishylova, Mirjam Leither, Carlos Chamorro, Ruth Burmann, Rolf Grillo, Bert Gstettner. Я з колегами з України представляли музичну культуру України на International Evening. Отриманий досвід вона уже реалізовує в інклюзивних заняттях для дітей з інвалідністю та без.
Сума гранту: 41 тис грн..
- «Підтримка організаційної спроможності ГО, що працюють з вразливими групами населення в умовах війни». В рамках проекту був розроблений стратегічний та операційний план діяльності нашої організації, основні організаційні політики, посадові інструкції, а також проведені навчання для членів організації.
Сума гранту: 71469 грн.
- «Інклюзивний хаб у Луцьку» (за підтримки Українського культурного фонду). Проєкт направлений на досягнення порозуміння та побудову діалогу між лучанами та ВПО, іншими вразливими соціальними групами через мистецькі партисипативні практики, підготовку спеціалістів та волонтерів для роботи з такими категоріями осіб в мистецьких проєктах, а також залучення дітей/молодих людей з інвалідністю та без в Мистецькому інклюзивному таборі та створення і показ театральних перформансів. Завершення реалізації проекту – жовтень 2023 року.
Сума гранту: 887140 грн.
Окрім того ми продовжили арт-терапевтичні заняття для людей з інвалідністю, жінок, чиї чоловіки служать у лавах ЗСУ, а також ВПО. На початку року ми презентували календар «Я – частина перемоги», в рамках якого були презентовані громадські організації міста Луцька, які не просто продовжили працювати з початку повномасштабної війни, а й долучилися до волонтерських ініціатив.
Ми продовжуємо працювати з інклюзивними аудиторіями, члени організації у 2023 році долучилися до створення та затвердження міської цільової програми «Громада без бар’єрів», що буде діяти у Луцьку та розвивати інклюзивне середовище.
Разом з тим, прийшло розуміння, що найбільш повно визначити проблеми цільових аудиторій, а значить і вирішити їх, можна лише використовуючи гендерно-орієнтований підхід. Членкині організації співпрацюють та беруть активну участь в заходах, організованих партнерськими організаціями Коаліції Волинь 1325, а також є членом даної Коаліції. Є партнером проєкту “Флагманські ініціативи громад Волині на підтримку 1325″ , який реалізовує ГО”Гендерний креативний простір”.
Також членкині організації пройшли навчання “Надання соціальних послуг в громаді через гендернорієнтований підхід” (здійснене ГО “Бюро гендерних стратегій та бюджетування”) і використовують їх в роботі в Інклюзивному хабі. Колодяжна В.В., як доцентка кафедри теорії та історії держави і права, викладає для студентів юридичного факультету курс “Гендерна рівність та права жінок”.
Спільна діяльність в мистецьких проектах ХАБу, популяризація інклюзивного мистецтва сприятиме формуванню європейських цінностей громадянського суспільства та спростовуватиме стереотипні уявлення про осіб з інвалідністю.